HABER DETAY
TÜRK, “BİZ SENİN İÇİN TARLADAYIZ SEN EVDE KAL TÜRKİYEM”
ALAŞEHİR ZİRAAT ODASI BAŞKANI NECDET TÜRK, VATANDAŞLARI EVDE KALMAYA DAVET EDERKEN, ÇİFTÇİLERİN İSE GIDA İHTİYACINI KARŞILAMAK İÇİN BÜYÜK BİR ÖZVERİYLE ÜRETMEYE DEVAM ETTİĞİNİ SÖYLEDİ.
03 Nisan 2020 - Cuma 08:25

Tüm kesimlere “evde kal” çağrısı yapılırken çiftçilerin çalışmak zorunda olduğunu vurgulayan Başkan Necdet Türk, “Salgınla mücadele ettiğimiz bu süreçte gıdaya erişimde sıkıntı yaşamıyorsak, çiftçilerimizin gösterdiği fedakarlık sayesindedir. Biz senin için tarladayız sen evde kal Türkiyem.”dedi.

 “ÜRETİCİLERİMİZE DAHA FAZLA DESTEK VERMEK, TARIMSAL ÜRETİMİMİZİ ARTIRMAK ZORUNDAYIZ”

 Beslenmenin hayati bir gereklilik olduğunu vurgulayan Başkan Türk, “Çiftçilerimiz de herkes gibi endişeli ancak ülkemizin gıda ihtiyacını karşılamak için evlerinden çıkmak, tarlaya gitmek durumundalar. Üretimin aksamaması için, çiftçilerimizin sağlığı güvence altına alınmalı, acil çözüm bekleyen sorunları çözüme kavuşturulmalıdır.”dedi.

COVİD-19 salgını ile mücadele edilen süreçte yeterli ve kaliteli gıdaya ulaşmanın öneminin bir kez daha ortaya çıktığını belirten Türk, şunları söyledi: “İklim değişikliğiyle, doğal afetlerle mücadele eden dünyamız bugün ise uluslararası ölçekte etkili olan koronavirüs salgını ile savaş veriyor. Yaşanan bu gelişmeler tarımsal üretimi doğrudan etkiliyor. Diğer ülkelerden gelen, marketlerin yağmalandığı, insanların gıda stoğu yapmak için yarıştığı görüntüler tarımsal üretimin ne kadar önemli olduğunu gözler önüne seriyor. Henüz kontrol altına alınamayan bu salgının etkisini devam ettirmesi durumunda küresel çapta bir gıda kıtlığı ile karşı karşıya kalabiliriz. Gıda güvencemizi korumak istiyorsak, üreticilerimize daha fazla destek vermek, tarımsal üretimimizi artırmak zorundayız.”

 “RİSK ALARAK EVİNDEN ÇIKAN VE ÜRETMEYE DEVAM EDEN ÇİFTÇİLERİMİZE BORÇLUYUZ”

 Koronavirüsle mücadele edebilmek için güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak gerektiğini vurgulayan Türk, “Bağışıklığımızın güçlü olması için yeterli ve dengeli beslenmemiz gerekiyor. Çiftçilerimiz üretemezse gıdaya erişemeyiz, bedenimizi virüslere karşı savaşta güçsüz bırakırız.”diye konuştu.

Bayraktar, evlerimizden çıkmamamız gereken şu günlerde market, pazar ve manavlarda her türlü gıdanın bulunduğuna işaret ederek, “Hepimiz risk alarak evinden çıkan ve üretmeye devam eden çiftçilerimize borçluyuz.”dedi.

Adınız
Yorumunuz
Hiç yorum yapılmamış.