Yazı Detayı
04 Eylül 2020 - Cuma 13:50
 
BİLİNMEYİ BEKLEYEN BİR BİLGE: EROĞLU NURİ!
Muzaffer Yurttaş
 
 

Mevlana, Yunus Emre, Hacı Bektaş-ı Veli her biri insan ruhunu iyi okuyabiliyor, onların ruhundaki yaralarını görebiliyor, duyabiliyor ve onların gönüllerine hitap edebiliyorlar. Bunu onlarla sohbet ederek, konuşarak, onları dinleyerek yapıyorlar. Bazen bir şiir, bazen bir ney bazen de bir söz ile sorunlarına yol gösterici olabiliyorlar. İşte o erenler yolunun temsilcilerinden biri, Eroğlu Nuri. Bölgemizde yaşayıp öldüğü ifade ediliyor ama insanlarımız pek çoğu onu tanımıyor. Onları gelecek nesillere tanıtmanın bir görevimiz olduğunu düşünüyorum.

Hafta sonu bir grup arkadaşımla birlikte doğduğum ve büyüdüğüm topraklara bir gezi yaptık. Gezi sırasında Kula Eroğlu Köyü’nü, Eroğlu Nuri’nin mezarını ve Germiyanoğulları komutanlarından ve velilerinden olan Umur bin Savcı’nın 1555 rakımlı Umur Baba Dağı zirvesinde bulunan mezarını yani Umur Baba Türbesi’ni ziyaret ettik.

Bu yazımda size Eroğlu Nuri’den ve kısaca Umur Bin Savcı (Umur Baba)’dan bahsetmek istiyorum. Bu bereketli topraklarda nice maneviyat erenleri gelip geçmiş ve ruhaniyetleri bu gök kubbenin altında bulunmaktadır. Anadolu’nun pek çok yerinde tanıtılması gereken, araştırılarak gün yüzüne çıkartılması gereken ulular bulunmaktadır. Bunlardan biri de Eroğlu Nuri’dir.

Vahap Ümmi’nin öğrencisi, Ümmi Sinan’ın şeyhi Eroğlu Nuri, Anadolu’nun manevi büyüklerindendir. Şiirleri Ahmed-i Yesevi’den Hacı Bektaş’a, Yunus Emre’den Yiğitbaşı Veli’ye uzanan geleneğin devamcısı kabul edilir.

Yiğitbaşı Ahmed Efendi Hazretleri'nin halifelerinden Elmalılı Şeyh Abdülvehab Efendi Hazretleri'nden halifelik almış olup Kula topraklarında ömür geçirip milletin derdiyle dertlenmiştir. Kula ile Eşme ilçeleri arasında, kendi adıyla söylenen Eroğlu köyünde medfundur. "Divan"ı ile "Mir'atü'l-Âşıkîn" adında tarikata girenlerin hallerine dair Türkçe bir eseri Kula'da görülmüştür. Bu eserin bir nüshası da Manisa'da, Muradiye Kütüphanesinde bulunmaktadır.

Ailesi hakkında pek bir bilgiye sahip olamadığımız Eroğlu Nûri muhtemelen Kula ilçesi Eroğlu Köyü’nde yaşamıştır. Yaşadığı yörenin bugünkü durumuna ve bazı şiirlerinde ekincilikle ilgili motifler kullanmasına bakılırsa, onun geçimini ziraatla kazandığı sonucuna varılabilir. 1012/1603 senesinde vefat eden Eroğlu Nûri’nin mezarı, Eroğlu Köyü’nün kuzeydoğusunda yer alan mezarlık içindedir. Taş ve kayalarla kaplı mezar, basit bir şekilde demir çubuklarla çevrilmiştir. Onun mezarıyla ilgili olarak Bursalı Mehmed Tâhir’ in “Kula ile Eşme kazaları arasında namına muzaf Eroğlu karyesinde medfundur” şeklinde verdiği bilgiye pek çok kaynaklarda rastlanmaktadır.

Tasavvuf Bi’ t-Tarikat adlı risalesi, tasavvuf ve mürşidin gerekliliğini izah sadedinde talibler için yazılmış “Tasavvufa giriş” mahiyetinde bir eserdir. Divaniçe-i İlahiyat ise 51 adet ilahinin bulunduğu küçük bir divan niteliğindedir.

Yöre halkı arasında “Eren” olarak bilinen Eroğlu Nûri Hz. ile ilgili yaygın bazı söylenceler bulunmaktadır. Türk Halkbilimi uzmanlarının ayrıca değerlendirmesi gereken bu anlatılara göre, halk arasında bu erenin temizliğe çok riayet ettiği yönünde yaygın bir inanç vardır. Ziyarete giden insanlar orada bir şeyler yiyip içse ve çöplerini de orada bıraksa bile Allah’ın hikmetiyle sabaha kadar orada hiçbir şeyin kalmadığı söylenmektedir. İklim şartları ve fiziksel konum da buna müsaade etmemektedir.

Erene ziyarete gidenlerin, genellikle mezarın yanında uykuya yattığı, çok kısa bir süre de olsa rüyada görülen şeylerin gerçekleşeceği inancı mevcuttur. Çocuğu olmayanların bu yatıra gelerek adakta ve dilekte bulunduğu, kurban kesip kan akıttığı, kısa sürede olsa uyuduğu, gördüğü rüyaya göre amel ettiği yaygın bir inanç olarak göze çarpmaktadır. Vaktiniz olursa bir hafta sonu yolunuzu Kula Eroğlu Köyü’ne düşürün ve Eroğlu Nuri Efendinin kabrini ziyaret ederek dua ediniz.

Umur Bin Savcı’nın mezarı 1555 rakımlı Umur Baba Dağı’nın zirvesinde yer alan düzlükte bulunmaktadır. Yöre halkı burayı ziyaret etmekte, yağmur duaları genellikle burada yapılmakta ve kazanlarla pişirilen yemekler misafirlere ikram edilmektedir. Geniş bir avlu içinde birisi yaklaşık üç metre diğer ikisi ondan biraz daha kısa üç mezar bulunmaktadır. Ortada bulunan uzun mezarın Umur Bin Savcı’ya ait olduğu düşünülmektedir.

Germiyanoğulları beyliğinin önemli komutanlarından biridir. Germiyanoğlu Süleyman Şah’ın, Germiyan emirlerinden Umur bin Savcı'nın kızı ile evliliğinden dünyaya gelen Yakup Bey, babasından sonra tahta geçmiştir. Umur Bin Savcı Alaşehir bölgesinde bulunan Bizans ile savaş ettiği sırada yaralanır ve vasiyeti üzerine en yakında ve en yüksek tepeye iki yardımcısı ile birlikte defnedilir. Rüzgarın hiç eksik olmadığı bu tepede defnedilmiş olan Umur Baba’nın mezarı ilgi ve tanıtılmak için yıllardır beklemektedir. Mezarın başındaki dev meşe ağacı onlara kar kış demeden bekçilik etmektedir.

 
Etiketler: BİLİNMEYİ, BEKLEYEN, BİR, BİLGE:, EROĞLU, NURİ!,
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Anketler
Sitemizin çalışmalarını nasıl buldunuz ?
Puan Durumu
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Giresunspor
0
0
0
0
0
0
2
Ümraniyespor
0
0
0
0
0
0
3
Trabzonspor
0
0
0
0
0
0
4
Sivasspor
0
0
0
0
0
0
5
MKE Ankaragücü
0
0
0
0
0
0
6
Konyaspor
0
0
0
0
0
0
7
Kayserispor
0
0
0
0
0
0
8
Kasımpaşa
0
0
0
0
0
0
9
İstanbulspor
0
0
0
0
0
0
10
Hatayspor
0
0
0
0
0
0
11
Adana Demirspor
0
0
0
0
0
0
12
Gaziantep FK
0
0
0
0
0
0
13
Galatasaray
0
0
0
0
0
0
14
Fenerbahçe
0
0
0
0
0
0
15
Fatih Karagümrük
0
0
0
0
0
0
16
Beşiktaş
0
0
0
0
0
0
17
Başakşehir FK
0
0
0
0
0
0
18
Antalyaspor
0
0
0
0
0
0
19
Alanyaspor
0
0
0
0
0
0
Özlü Sözler
Verilen emaneti yerine getirmek, en üstün doğruluktur.


HZ.EBUBEKİR (R.A)
Bir Hadis
İnsanlara merhamet etmeyene Allah merhamet etmez.


Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı